Žijeme v době, kdy lze jakoukoli grafickou techniku jednoduše nahradit prací v grafickém editoru. Už se moc nepočítá s tím, že by to někdo chtěl dělat postaru, a tomu často odpovídají ceny vybavení. Ale pokud člověk chce, dají se dostupné techniky najít. Vyzkoušel jsem si například linoryt, litografii – kamenotisk a teď zkouším serigrafii, což je vznešený název pro sítotisk. Ten název se mi líbí, odlišuju jím tu uměleckou rovinu od reklamního sítotisku, jak ho zná většina lidí. Výhodou serigrafie je, že k ní není potřeba drahé vybavení, třeba lis. Člověk jen musí vymyslet, jak to provést, aby výsledek dopadl podle jeho představy. Ale to mě na tom baví.

14. 5. 2020

Včera se po několika měsících příprav a sériích tisků jednotlivých barev podařilo dokončit dvě další litografie. Prohlédněte, vyberte a můžete si je i koupit. Za tisk mockrát děkuju Štefanovi Škapíkovi! Pokud byste se chtěli dozvědět více o technice litografie (kamenotisku), pusťte si video, které jsem o něm natočil už minule.

Litografie Liberecká radnice
25 grafických listů s motivem liberecké radnice, rozměr 18,9 x 24,2 cm, signováno vpravo dole

Litografie Jizerka
31 grafických listů s motivem jizerskohorské osady Jizerky s Bukovcem – nejvyšší sopkou ČR, rozměr 19,4 x 12,2 cm, signováno vpravo dole


1. 5. 2020

Po návštěvě Bretaně v září 2019 vzniklo v mém ateliéru několik linorytů a dokonce jeden dřevořez. Vracím se v nich postupně k zážitkům, které mi utkvěly během 14denního plenérového pobytu.


26. 4. 2019

Po delší době příprav a studia jsem se dneska konečně pustil do serigrafie (sítotisku). Myslím, že jsem si to celkem osahal a příště to bude ještě lepší než dneska.

Jak to všechno proběhlo?

Nejprve jsem si všechno prostudoval, fůra hledání na internetu, pak objednání správného síta až ze stále bližší Číny, vyrobení rámu a napnutí síta, konstrukce tiskařského stolku, nákup ředidel a testy pojiv (kostní klih, xantanová, agar), tvorba a zmenšení návrhu na šablonu,… Až dneska konečně: vytvoření masky obarveným klihem přímo na síto, příprava stolku,  krájení nákladu papírů a ředění barvy. A tisk. Během provedení 132 tisků jsem přišel na hodně věcí:


17. 9. 2018

Využil jsem možnosti vyzkoušet si jednu další grafickou techniku – litografii. Česky se jí též říká kamenotisk. Jak jsme tiskli z kamene se můžete podívat na krátkém videu:

A tady už jsou výsledné tisky o velikosti 24,6 x 16,7 cm. Kdyby se vám některý líbil až tak, že byste si ho chtěli pořídit, neváhejte a napište nebo zavolejte!

 

17.9.2018

Napsat komentář


CAPTCHA Image
Reload Image